poniedziałek, 27 lipca 2015

Dobre nawyki w pielęgnacji włosów. Część I - MYCIE

http://www.monikabregula.pl/2015/07/dobre-nawyki-w-pielegnacji-wosow.htmlNajczęstsze pytania, jakie są mi zadawane, dotyczą moich włosów. Jakiej odżywki stosuję, że się tak błyszczą i jak je pielęgnuje? Przez lata nauczyłam się o nie tak dbać, żeby były moją ozdobą. Dobrze jest wyrobić w sobie kilka nawyków, dzięki którym nasze włosy będą zdrowsze i piękniejsze.


Częstotliwość mycia
Częstotliwość mycia zależy od tego, jakie włosy posiadamy. Ja myję codziennie, ponieważ mam przetłuszczają się włosy, a poza tym lubię, jak są świeże i pachnące. Niektórzy nie muszą ich tak często myć, ale nie zalecam zbyt długich odstępów od mycia. Włosy absorbują wszystkie zapach, z jakimi na co dzień się stykamy i po paru dniach mogą nie być przetłuszczone, ale po prostu będą nieprzyjemnie pachnieć.
Stare metody na to by włos był dłużej świeży i tak zwane przetłuszczenie ich przez kilka dni można między bajki włożyć. Włosy należy myć tak często, jak się tego domagają.


Rozczesanie
Przed myciem należy włosy dokładnie rozczesać, dzięki czemu nie będą tak splątane po umyciu. Włosy mokre mają rozchylone łuski, przez nadmierne ich czesanie stają się łamliwe i podatne na mechaniczne uszkodzenia.


Temperatura wody
Włosy myjemy w ciepłej wodzie, nie za gorącej. Zbyt gorąca woda powoduje, że łuska włosa się rozchyla, co spowoduje, że włosy będą matowe i łamliwe. Zimna woda znów sprawi, że łuska w ogóle się nie rozchyli, przez co składniki z szamponu czy odżywki nie wnikną w strukturę włosa. Optymalna temperatura to 36 stopni. Warto zainwestować w baterię prysznicową z termostatem, dzięki której możemy ustawić odpowiednią temperaturę wody.


Mycie włosów
Włosy myjemy dwa razy. Pierwsze oczyszcza nasze włosy z preparatów do stylizacji, drugie natomiast oczyszcza dopiero z potu i brudu. Delikatnie masujemy skórę głowy i staramy się nie plątać włosów. Zbyt długie masowanie może spowodować rozchylenie łuski i rozpulchnienia włosa.

Odżywka
Przed nałożeniem odżywki należy włosy delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody. Odżywki nie nakładamy na skórę głowy, albowiem włosy staną się oklapnięte i szybciej będą się przetłuszczać. Spłukujemy po czasie podanym na opakowaniu produktu.


Suszenie
Włosy delikatnie odciskamy, nie trzemy ręcznikiem, tylko zawijamy w turban. Najlepszy ręcznik jest z mikrofibry, idealnie wchłania nadmiar wody. Pozostawiamy do wyschnięcia albo suszymy suszarką chłodnym, albo zimnym powietrzem. Chodzenie w mokrych włosach spać jest złym nawykiem, ponieważ łuska włosa jest uchylona i poprzez tarcie możemy uszkodzić jego strukturę.
Dzięki tym paru nawykom włosy będą zdrowsze i piękniejsze.Printfriendly