czwartek, 14 lipca 2016

Olej kokosowy

Olej kokosowy

Na wyspach Pacyfiku olej kokosowy nazywany jest często „lekarstwem na wszystko”. Uznawany jest za najzdrowszy olej na świecie. Jest to konsekwencją jego niezliczonych właściwości, które pozytywnie działają na organizm. Otrzymuje się go z miąższu orzechów kokosowych. Ważne jest, aby stosować olej tłoczony na zimno i nierafinowany. 
Już jakiś czas temu zaczęłam używać oleju kokosowego. Oprócz swoich zdrowotnych właściwości ma bardzo przyjemny egzotyczny aromat i wyrazisty smak. Używam go do wszystkiego: smażę na nim, dodaję go do zup i duszę w nim potrawy. 

W skład oleju kokosowego wchodzą: nasycone kwasy tłuszczowe (około 90 %) m. in. kwas laurynowy, kwas mirystynowy, kwas palmitynowy, kwas kaprylowy, kwas kaprynowy oraz kwas stearynowy. Największą część kwasów tłuszczowych zawartych w oleju kokosowym stanowią średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT), którym olej kokosowy zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości. Znajdziemy w nim także pewne ilości kwasów nienasyconych (od 4 do 10%), są to m. in. kwas oleinowy, kwas linolowy, a także kwas linolenowy. 

Prócz tego zawiera witaminy z grupy B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk. 

Olej kokosowy dodany do warzyw lub owoców zwiększa wchłanianie zawartych w nich substancji rozpuszczalnych w tłuszczach. 

Nasycone kwasy tłuszczowe, znajdujące się w oleju kokosowym, są odporne na utlenianie oraz wysoką temperaturę i właśnie z tego względu świetnie nadaje się on do smażenia. 

Korzyści z używania oleju kokosowego: 

  • wzmacnia układ immunologiczny
  • reguluje przemianę materii
  • usuwa stany zapalne jelit
  • to naturalny antybiotyk i ochrona przed infekcjami
  • działa antybakteryjnie, antywirusowo i antygrzybiczo
  • pozwala na lepsze wchłanianie wapnia i magnezu
  • poprawia pracę mózgu (wpływa na koncentrację)
  • spowalnia procesy starzenia się skóry

Olej kokosowy


Olej kokosowy sprawdza się także jako środek do codziennej higieny i pielęgnacji ciała. Poprawia nawilżenie skóry, wpływa korzystnie na jej warstwę lipidową, przyśpiesza gojenie się ran, chroni przed promieniami UV, a ze względu na swoje antybakteryjne właściwości, świetnie nadaje się do pielęgnacji cery trądzikowej. Może być zamiennikiem dla balsamów do ciała. Co więcej, olej kokosowy wspomaga też utrzymanie zdrowia jamy ustnej oraz zębów, niwelując jednocześnie nieprzyjemny zapach z ust.

Najlepiej przechowywać go w temperaturze pokojowej (około 23-26 °C) w ciemnym miejscu, wtedy olej kokosowy przyjmuje postać stałą.

Printfriendly