sobota, 29 października 2016

Być sobą

Być sobą

Raz ołówkowa spódnica i szpilki, po południu legginsy i adidasy. Raz seksowna bielizna, a innym razem ciepła polarowa bluza i książka. Różne sytuacje, ale zawsze w zgodzie ze sobą - nie ulegając stworzonym stereotypom. Bo każdy jest różny i to jest w nas piękne, te różne nasze oblicza. Ważne, by wierzyć w siebie, budować swoje różne ja, rozwijać się na wielu polach niezależne od tego, czy to się komuś podoba, czy nie.

Każdy z nas jest wielowymiarowy. Potrafimy działać na wielu płaszczyznach i łączyć wiele różnych ról. Widzę to po sobie, w pracy jestem stanowcza, profesjonalna i asertywna, inna niż w życiu prywatnym gdzie jestem bardziej spokojna, ciepła i wyciszona. Mój były partner, który znał mnie tylko od strony prywatnej i nigdy nie widział mnie w pracy, twierdził, że jestem najsłodszą i najcieplejszą osobą pod słońcem. Gdy powiedziałam, to koledze z pracy prawie spadł z krzesła ze śmiechu.

Nie chodzi o zakładanie masek jak u Gombrowicza, ale raczej o różne nasze oblicza. I choć sytuacje się zmieniają, nie wolno dać się zaszufladkować i robić niczego wbrew sobie.

Jak się nie pogubić pod pręgierzem oczekiwań rodziców, partnera czy społeczeństwa? Czasem trudno odnaleźć własne JA? Wiedzieć, kim się jest? Nie dać się zaprzedać, swoich poglądów i pomysłów na życie. Wiele osób właśnie tak robi, zaprzedaje siebie dla świętego spokoju, by inni przestali im suszyć głowę. Niestety jest to bardzo krótkoterminowa metoda, płaci się za nią wysoką cenę. Cenę braku spełnienia, zatraceniem własnej indywidualności, a co za tym idzie naszym szczęściem, bo nie da się być szczęśliwym bez zgody samym ze sobą. 
Czasem warto odrobiny refleksji i zastanowienia się: Kim jestem? Czy się akceptuję? Jeśli nie to dlaczego? To pierwsze pytania, jakie musimy sobie postawić, by wiedzieć, co ewentualnie trzeba naprawić.

Pomyśl, czy opinie innych ludzi są dla ciebie ważne? Czy jest to ważniejsze od tego, co sam o sobie myślisz? Opinie innych bywają bardzo zgubne, bo to, co się innym podoba, nie koniecznie musi tobie.

Możliwe, że otaczają cię toksyczni ludzie, którzy przeszkadzają ci w byciu sobą. Pozwól im odejść. Ludzie, którzy mają do siebie samych negatywny stosunek, wyszukują słabości u innych.

Zaakceptuj swoje niedoskonałości, nikt nie jest doskonały, a każda niedoskonałość jest na swój sposób piękna. Nie oczekujesz od partnera czy bliskich osób doskonałości, kochasz ich takich, jakimi są. Więc dlaczego od siebie oczekujesz perfekcji? Pracuj nad sobą, ale zaakceptuj siebie w całości. Przestań myśleć o tym, czego w sobie nie lubisz. Skup się na tym, co lubisz, a złe rzeczy pójdą w zapomnienie.

Pamiętaj, żeby wyrażać siebie, nie tłum. Tłum nie ma twojej osobowości, bądź z tego dumny. Zawsze przed podjęciem jakiejś decyzji, zastanów się czy to jest zgodne z tobą. Jeśli nie, nigdy nie rób niczego wbrew sobie, w ten sposób się nie zagubisz.Printfriendly