poniedziałek, 28 listopada 2016

Biografia człowieka, który zmienia świat na naszych oczach

 Biografia człowieka, który zmienia świat na naszych oczach

Biografię Elona Muska, czyta się dobrze, choć nie jest to łatwa lektura, ale jest niezwykle interesująca i bardzo wciągająca. Skupia się przede wszystkim na talencie Elona Muska, jego marzeniach i celach, które każdego dnia udaje mu się urzeczywistniać. Bohater tej książki to przede wszystkim geniusz i wizjoner, człowiek o olbrzymiej, niepowstrzymanej ambicji i determinacji, która fascynuje, inspiruje i napędza do działania. Człowiek stawiany w jednym szeregu z Thomasem Edisonem, Henrym Fordem i Stevem Jobsem. Każdy start-up w jego rękach zmienia się w złoto. Nagradzany wielokrotnie za swe osiągnięcia m.in. został umieszczony na liście 75 najbardziej wpływowych ludzi XXI wieku stworzonej przez miesięcznik „Esquire”.

Miażdżącą większość opowieści zajmują sprawy biznesu i opisy niezwykłych projektów. Autor opowiada o budowaniu potęgi SpaceX. Firma zajmuje się projektowaniem i konstruowaniem rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych, kładąc nacisk na ich niski koszt i niezawodność. Celem, który postawił sobie Musk, jest 100-krotne zmniejszenie kosztów lotów w kosmos. Musk postrzega badania kosmosu jako istotny krok w rozprzestrzenieniu, a nawet przetrwaniu ludzkiej świadomości. Stwierdził, że kolonizacja innych planet może stanowić zabezpieczenie przed zagrożeniami dla przetrwania gatunku:
 
„Może nas zniszczyć uderzenie planetoidy, superwulkan, jak również zagrożenia, których dinozaury nigdy nie doświadczyły: zaprojektowany wirus, nieumyślne stworzenie mikro-czarnej dziury, katastrofalne globalne ocieplenie albo jakaś jeszcze nieznana technologia. Ludzkość ewoluowała przez miliony lat, ale w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat broń atomowa dała nam możliwość unicestwienia siebie. Prędzej czy później musimy rozprzestrzenić się poza tę zielono-niebieską kulę albo wyginąć”.

Musk jest jednym z założycieli firmy Tesla Motors i głównym architektem jej produktów. Jest autorem głównej biznesowej strategii firmy, której celem jest dostarczenie niedrogich elektrycznych samochodów do masowego klienta. Jego działania porównywane są do działań Henry’ego Forda za rewolucyjne podejście do rozwoju motoryzacji.

Musk jest również głównym inwestorem i członkiem zarządu firmy SolarCity, firmy produkującej ogniwa fotowoltaiczne. Główną motywacją dla badań w SolarCity, podobnie jak w Tesla Motors, jest przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu i zdobycie hegemonii w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Książka niesamowita, każdy powinien ją przeczytać, by wiedzieć jak bardzo zmienia się świat dzięki nowym technologiom i takim ludziom jak Elon Musk.


Printfriendly