Nie ważne, jaki masz cel, ważne, że go masz

Nie ważne, jaki masz cel, ważne, że go masz

Cel sprawia, że działamy. Kiedy tracimy rozpęd, kiedy gubimy kierunek, mamy poważny problem. Najczęściej najszczęśliwsze chwile zdarzają się w połowie realizowanego projektu, a nie po jego zakończeniu. Kiedy kończymy jakiś projekt, od razu zaczynamy kolejny albo rozglądamy się za czymś nowym.

Posiadanie celów leży w naszej naturze. Ile razy słyszeliście o osobach, które krótko po przejściu na emeryturę zmarły. Osoby, które przeszły piekło obozu koncentracyjnego podczas drugiej wojny światowej wcale nie były najsilniejsze, najmądrzejsze czy najlepiej odżywione one mieli CEL i to ich trzymało przy życiu. Nie możemy się obyć bez celu, a przynajmniej nie za długo.


Nie ważne, jaki masz cel, ważne, że go masz.

Buckminster Fuller opisał „prawo precesji”, jako część procesu określania celów. „Precesja” to mechanizm, który sprawia, że realizując główny cel, odnosimy dodatkowe korzyści. W rzeczywistości osiąganie celu nie jest najważniejsze – najistotniejsze jest to, co zyskujemy po drodze do celu.

W pogoni za swoim celem możesz odkrywać w sobie odwagę i determinację, udoskonalać swoje umiejętność, nabrać wewnętrznej dyscypliny i wytrwałości, nauczyć się mnóstwa rzeczy. 

Gdy zakładałam bloga, moim główny celem było pisanie. Po drodze musiałam nauczyć się tworzenia stron internetowych, robienia i obrabiania zdjęć, budowania marki. Zostałam grafikiem, redaktorem, korektorem i kreatywną osobą.

To, co otrzymujesz, dążąc do celu, jest mniej ważne. Ważniejsze jest - kim się stajesz.

Ważne też, by sobie uświadomić, że droga do celu to nieustanne wprowadzanie poprawek. Gdy schodzimy z obranego kursu, robimy poprawkę i powracamy na właściwą drogę.


Zapisuj swoje cele

Od menadżerów wielkich korporacji po trenerów personalnych – wszyscy bezustannie mówią, by zapisywać swoje cele. Jest to porównywalne z listą zakupów. Robimy listę zakupów, by przynieść to, co nam rzeczywiście potrzebne. Lista naszych celów sprawia, że nie błąkamy się na ślepo. Pozwala też mieć wgląd w nasze pragnienia i zobaczyć, na czym nam właściwie zależy. Śmiało wprowadzajcie poprawki do waszej listy i dopisujcie nowe cele. Dzięki liście możemy skupić się na obranym kierunku i wyznaczyć drogę do jego osiągnięcia.