Okrążyć słońce Paula McLain

Okrążyć słońce Paula McLain
 
Chcę się z wami podzielić książką niezwykłą, którą właśnie czytam. Książka ta jest hitem na całym świecie. To opowieść o bezgranicznej wolności i pasji. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, których oczarowało „Pożegnanie z Afryką” Karen Blixen, którzy pragną odwiedzić w wyobraźni pionierskie farmy w Afryce jeszcze zanim stary świat odszedł w zapomnienie.
Ekscytująca podróż po gorącej Kenii (o której skrycie marzę), gdzie główną bohaterką jest silna, niezależna i bardzo utalentowana kobieta. Buntowniczka, pionierka lotnictwa (jej lot z Anglii do wybrzeży Kanady trwał 21 godzin i 25 minut, przed nią takiego wyczynu nie podjęła się żadna kobieta), pierwsza w Afryce i prawdopodobnie na świecie licencjonowana treserka koni — jednym słowem kobieta inspiracja! 
 
To ona była „tą trzecią” w słynnym związku baronowej Karen Blixen i Denysa Fincha Hattona, opisanym w "Pożegnaniu z Afryką". Beryl Markham to postać jedyna w swoim rodzaju. Zołza pierwszej klasy, jak mówił o niej Hemingway.

Okrążyć słońce Paula McLain


Powieść opowiada o czasach gdy Kenia, jeszcze nie była Kenią, był to kraj dla tych, którzy pragnęli przygody. W latach 20. XX wieku brytyjskie kolonie w Afryce były idealnym miejscem, aby rozpocząć nowe życie w zupełnie innym świecie. 
 
Beryl Markham, mając trzy lata, przeprowadziła się z rodzicami do Kenii. Po dwóch latach jej matka zdecydowała się na powrót do Anglii razem z synem. Od tamtej pory, Beryl, wychowuje się pod opieką ojca, korzysta z wolności, jaką oferuje jej afrykańskie życie – bawi się z Kibiim, chłopcem z plemienia Kikuju, z którym ciągła rywalizacja budzi w niej duch wojownika oraz poświęca się hodowli koni swojego ojca. W ten sposób Beryl dorasta i staje się pewną siebie kobietą, która od najmłodszych lat pragnie niezależności.
 
Okrążyć słońce Paula McLain
 
Autorka uczyniła z Beryl kobietę niezależną, silną i zdecydowaną w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Co najważniejsze, powieść opiera się na faktach, dzięki czemu możemy poznać niezwykłą historię kobiety, która ustanowiła rekord lotu przez Atlantyk i była inspiracją dla wielu osób. Beryl stanowiła jasny punkt, wyznaczając nowy sposób życia. 
 
Jej biografią można by obdzielić kilka osób, jest niesamowita i wielowątkowa. Z łatwością można by na jej postawie stworzyć fascynujący kilku sezonowy serial.
 
Okrążyć słońce Paula McLain