Wdzięczność

http://www.monikabregula.pl/2017/07/wdziecznosc.html

Czytam wiele różnych poradników motywacyjnych, o zdrowym życiu, jak znaleźć szczęście itp. Nieraz mam już dość tych tekstów w stylu Paulo Coelho, które tylko ładnie brzmią i nic więcej. Ale jest jedna taka rzecz, która przewija się w nich wszystkich książkach i która po zastosowaniu rzeczywiście działa. Na co dzień całkowicie o niej zapominamy, a ma największą moc sprawczą, by być szczęśliwym każdego dnia. 

Tą rzeczą jest WDZIĘCZNOŚĆ.

Większość od razu powie: za co mama do cholery być wdzięcznym? Mam kredyt na głowie, zepsuty samochód, a wczoraj wydałem trzy stówy w aptece, bo znów mama chore dzieci.

Kiedyś usłyszałam od jednej osoby, że nie ma, za co być wdzięczna, bo wszystko co ma, zawdzięcza sobie. Dzieci sama urodziła i sam założyła firmę, więc nie rozumie, komu i za co ma być wdzięczna.
I tu dochodzimy do sedna sprawy, wdzięczny powinieneś być właśnie za te wszystkie rzeczy, które do ciebie dotarły w ten czy inny sposób. Bo jak można powiedzieć, że nie jest się wdzięcznym za dzieci? Miliony osób tylko o tym właśnie marzą, by mieć dzieci, ale z powodu choroby czy innych względów nie mogą.

Narzekasz, że wydałeś trzy stówy w aptece? Powinieneś być wdzięczny, że masz pracę, zarobiłeś i mogłeś wydać te trzy stówy!

Wdzięczni powinniśmy być za wszystko. Za to, co mamy. Za życie, za słońce, które nas ogrzewa, za deszcz, dzięki któremu wszystko rośnie, za rodzinę, za uśmiechniętą panią w sklepie, która przepuściła nas w kolejce do kasy. Wszystko przemija, więc cieszmy się teraźniejszością i czerpmy z tego, co nam oferuje pełnymi garściami.

Możesz całe życie czekać na upragnioną pracę czy partnera. Powiedzieć wtedy będę wdzięczny, ale nie będziesz. Bez opanowani sztuki cieszenia i dziękowania za każdą najmniejszą rzecz, jaka nas spotyka, nigdy nie będziemy się cieszyć z dużych spraw.

Wdzięczność pozwala mam być szczęśliwym tu i teraz.

Wdzięczność pozwala nam dostrzec to, co już posiadamy. Dzięki niej jesteśmy szczęśliwsi i mądrzejsi, bo dostrzegamy otaczający nas świat.

Nie zawsze jest łatwo, ale wdzięczność i docenienie tego, co masz, sprawi, że będzie Ci łatwiej przetrwać nawet te gorsze chwile.

Połóż się i zamknij oczy, przypomnij sobie cały dzień i podziękuj za wszystkie miłe rzeczy, jakie cię dziś spotkały. Będziesz zaskoczony, ile ich było. Rób to codziennie albo za każdym razem, gdy cię one spotykają. Zobaczysz, że co dzień będzie ich więcej, a ty będziesz bardziej uśmiechnięty.