Po prostu woda

http://www.monikabregula.pl/2018/06/po-prostu-woda.html
 
Ile dziś wypiłeś wody?? Mamy kolejny tydzień upałów, a większość z nas wciąż za mało pije! Woda jest niezbędna do przeżycia, to główny składnik naszego organizmu. U dzieci woda stanowi nawet 70% całkowitej masy ciała. Jej zawartość w organizmie spada wraz z wiekiem. U osób dorosłych woda stanowi zwykle około 50% masy ciała.
 
To dzięki wodzie w naszym organizmie zachodzą wszystkie istotne czynności życiowe. Składniki odżywcze trafiają celnie do komórek, a zbędne produkty przemiany materii są usuwane. Woda ponadto utrzymuje odpowiednią wilgotność w gałce ocznej, chroni i amortyzuje mózg, narządy wewnętrzne i stawy. Bierze ona również udział w termoregulacji.

Codziennie jednak tracimy płyny w wyniku m.in. przemiany materii, intensywnego treningu, wysokiej temperatury powietrza. Dlatego niezwykle istotne jest uzupełnianie jej regularnie w ciągu dnia.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest regularne nawadnianie, brak wody może skutkować odwodnieniem, które może prowadzić do poważnych konsekwencji, najczęściej po prostu boli nas głowa czy jesteśmy rozdrażnieni.
 

Kilka najczęstszych objawów odwodnienia to:

Przede wszystkim pragnienie!! 
 
Pragnienie to pierwszy sygnał, jaki organizm wysyła, gdy potrzebuje wody.
O piciu wody nie wolno również zapominać podczas treningu oraz latem, gdy temperatura powietrza znacznie się podnosi, co nasila pocenie.
Zmiany w kolorze i ilości oddawanego moczu

Wiadomo, jeśli jesteś dobrze nawodniony, mocz jest przejrzysty, ma jasnożółty kolor i jest praktycznie bezwonny. Ciemnożółty mocz jest oznaką odwodnienia.

Zmęczenie lub senność

Bóle głowy

Odwodnienie może powodować u niektórych osób migreny. Woda potrafi zmniejszyć ból głowy w ciągu 30 minut.
 

Zmiany elastyczności skóry

Odwodnienie może powodować zmiany w wyglądzie i fakturze skóry, bo składa się ona w około 30 proc. z wody, która jest odpowiedzialna za elastyczność. Zdrowa i dobrze nawilżona skóra będzie napięta i elastyczna.

Rozdrażnienie
 
Odwodnienie może mieć znaczący wpływ na funkcje mózgu. Badania wykazały, że nawet niewielkie odwodnienie może powodować podrażnienie i zaburzenia czynności mózgu. Picie dużej ilości wody ma natomiast pozytywny wpływ na jasność umysłu i funkcji mózgu. Dla wielu picie jest czymś normalnym, ale wielu\e osób ma z nim wielki problem, wypicie nawet dwóch szklanek sprawia im nie lada problemy. Jak wyrobić w sobie nawyk picia??

Dobre nawyki

Wszędzie mam postawione szklanki na wodę. W salonie, w sypialni i w pracy na biurku. Koło nich stoi butelka wody. Piję szklankę wody nie kilka łyków z butelki, dzięki temu wypijam więcej. Butelka wody towarzyszy mi tez w aucie i na spacerze.

Przed wyjściem z domu powiedz sobie – nie wyjdę, dopóki nie wypije całej butelki.

Na treningu nie wyjdę stad, za nim nie dokończę pić wody.
 
 
Lato dopiero przed nami, postarajmy się by było zawsze przyjemne i bezpieczne. 
 
Na zdrowie!