Moc dotyku

http://www.monikabregula.pl/2018/10/moc-dotyku.html

Podstawową formą komunikacji jest dotyk. Jedni nie lubią być dotykani inni wręcz przeciwnie. Ja jestem gdzieś pośrodku, tz. nie lubię dotyku obcych ludzi i nie mam na myśli złego dotyku tylko zwykłych ludzkich zachowań, jak klepania po plecach czy ściskaniu nieznajomych (co często można spotkać na szkoleniach) nie przepadam za sportami kontaktowymi, gdzie dotyk jest dość znaczny. Po prostu tego nie lubię pewnie przez mój introwertyczny charakter, który zamyka mnie gdzieś w środku przez obcymi ludźmi. Za to moich bliskich w tym moje psy zamęczam wręcz swoją osobą, uwielbiam trzymanie za ręce, czułe gesty, a najbardziej przytulanie i nigdy nie mam dość. Co do samego przytulania, to warto wiedzieć, że:


Poprawia relacje. Podczas przytulania wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zaufania i przynależności. Są to fundamenty wszystkich zdrowych relacji. Związki, w których ludzie często się przytulają, są silniejsze.

Podczas przytulania w organizmie wytwarzana jest oksytocyna. Hormon ten zmniejsza poziom kortyzolu i obniża ciśnienie krwi. Dzięki temu czujemy się bezpiecznie, spada też ryzyko negatywnych reakcji w stresujących sytuacjach.


Czujemy się szczęśliwi przez hormony. W momencie przytulania się wzrasta poziom serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Pomaga ona kontrolować poziom dopaminy, która może prowadzić do zachowań agresywnych, gwałtownych.


Czujemy, że spada poziom napięcia. Przytulając partnera, dziecko czy zwierzę, wprowadzamy organizm w stan relaksu. Trzymanie za ręce, głaskanie, przytulanie, masowanie i serdeczne ściskanie mogą uspokoić nas w chwili stresu.


Zwiększa się poczucie własnej wartości. Od chwili urodzenia nasze doznania dotykowe zlokalizowane są w układzie nerwowym. Doświadczenie w dzieciństwie dotyku pełnego miłości rozwija w ludziach poczucie własnej wartości.


Żyjemy wolniej. Przytulanie stymuluje układ przywspółczulny. Wielu ludzi żyje w ciągłym stanie najwyższej gotowości i wysokiego niepokoju, który sprawia, że współczulny układ nerwowy również nieustannie jest w stanie gotowości. Jeśli często się przytulamy, napięcie spada, stajemy się spokojni i zrelaksowani.


Poprzez dotyk komunikujemy swoje emocje. Mamy wrodzoną zdolność do dekodowania emocji poprzez dotyk. Jest on o wiele bardziej subtelnym, wyrafinowanym i precyzyjnym sposobem komunikowania emocji niż słowa.