Uczę się odpuszczać

 
http://www.monikabregula.pl/2020/01/ucze-sie-odpuszczac.html
 
Odpuszczenie jest moim jedynym celem, który sobie postawiłam na nowy rok i który zamierzam konsekwentnie realizować.


Jest takie motto, które do tego bardzo dobrze pasuje:

Niczego nie oczekuj, wszystkiego się spodziewaj.
 
Odpuścić oczekiwania względem innych. 
 
Nie mamy na nikogo wpływu, więc oczekiwanie czegokolwiek od innych ludzi jest po prostu stratą czasu. Oczekiwanie, że inni zachowają się tak, jak sobie życzymy, ale będą myśleć w taki sposób jak my, jest po prostu śmieszne i rodzi tylko rozczarowanie. 
 
Ludzie są różni, nie są marionetkami, nie można oczekiwać, że będą zachowywali się dokładnie, tak, jak sobie wymyślimy. Bardzo często oczekujemy kwiatów w urodziny podziękowań za to, że komuś pomożemy lub pochwał. Gdy tego nie dostajemy mamy pretensje i żale, a przecież nikt nic nam nie obiecał, to były tylko nasze oczekiwania. Pomożesz komuś i oczekujesz podziękowań, ale czy to dla nich pomagałeś??
 
 Odpuszczenie innym jest bardzo wyzwalające, a co najlepsze zaczynasz naprawdę się cieszyć z tego, co dostajesz od innych, jeśli kompletnie się tego nie spodziewasz. Dlatego lepiej dać sobie spokój i zając się swoją osobą.
 
 
Odpuścić oczekiwania względem siebie samych. 
 
Nie ma bardziej destrukcyjnej osoby względem nas, jak my sami. Nikt nie wywiera takiej presji, nie ma takich oczekiwań. Stawiamy sobie absurdalne cele, a co najgorsze katujemy się niemiłosiernie za nie. Zapominamy, że jesteśmy tylko ludźmi ze słabościami jak każdy. 
 
Nie można zawsze być najlepszym, nie można zachowywać się poprawnie w każdej zdarzającej się sytuacji, każdemu zaradzają się powiedzieć czy zrobić coś głupiego. Każdy od czasu do czasu powie coś dzięki czemu „zabłyśnie jak widły w gnoju”. Należy się tylko z tego głośno śmiać, a nie robić tragedii życia. 
 
Tak już po prostu jest, dystans do siebie, do sytuacji, które nam się zdarzają, jest niezbędny. Nie zawsze musimy wyglądać idealnie, na głowie mieć pięknych fryzur oraz super ciuchów z najnowszej kolekcji. Czasem można spędzić cały dzień w potarganej piżamie i nie czesać włosów. Bo co takiego, się niby stanie, a no nic, jedynie włosy odpoczną.

Rano spójrz w lustro, zrób przedziałek na głowie i odpie*dol się od siebie.

Odpuścić normy społeczne, które nam nie służą. 
 
Zawsze znajdą się ludzie “świętsi od papieża“, którzy będą mówić co, wypada, a co nie. Ile ja się tego nasłucham, czego to nie wolno, a co wypada. 
 
Od dziecka zwłaszcza dziewczynki słyszą: „nie mów za głośno”, „bądź grzeczną dziewczynką”, „dziewczynce to nie wypada”!! A właśnie, że chce być grzeczna, chce mówić głośno to, co myślę i mam głęboko, co inni święci o tym myślą. 
 
Póki nikogo w tym mnie samej nie krzywdzę, nie sprawiam nikomu przykrości, nie mam zamiaru robić tego, co wypada. Choć nie zawsze jest prosto, normy wpajane nam od dzieciństwa, tak głęboko siedzą, że nie raz trudno się przez nie przebić, ale warto walczyć i stawiać na swoim. 
 
Jestem wolnym człowiekiem, odrzucam to, czego według innych robić nie powinnam, nie będą mi inni wmawiać poczucia winy. „Nie powinnam” to raczej oni nie powinni podcinać mi skrzydeł w poznawaniu świata. 
 
To oni mają problem nie ja, nie warto brać do siebie oczekiwać innych tylko odetchnąć pełną piersią i odpuścić. Tego sobie jak i wam w tym nowym roku życzę.