czwartek, 19 października 2017

Tu I teraz

http://www.monikabregula.pl/2017/10/tu-i-teraz.html


Na ziemi nie ma nikogo, kto przeżyłby, choć krótką chwilę w przeszłości lub przyszłości. Jedynie nasz własny umysł nieustanie przemieszcza się w jedno czy też drugie miejsce. Stwarzamy fikcyjne światy, skupiamy się na jednym aspekcie i wciąż do niego wracamy. Gnębimy się i ranimy samych siebie. Martwimy się o przyszłość, pisząc o niej czarne scenariusze lub wspominamy wciąż przeszłość, dręcząc się nią bezustannie. Przeszłość to źródło naszych nieszczęść przyszłość to lęk I niepokój o to, co nadejdzie. Ten lęk bierze się z tego, że nie mamy kontroli nad tym, co przyniesie przyszłość ani możliwości zmiany przeszłości. Dlatego próba kontroli przyszłości lub zmiana przeszłości to całkowita strata czasu.

ODPUŚĆ

Gdy myśli wciągają nas w wir przeszłości lub gdy kurczowa trzymamy się przyszłości, bojąc się o nią tak mocno, że całe ciało pokrywa się lepkim potem - pomyśl jedno słowo i zastosuj się do niego - ODPUŚĆ! Przyłóż rękę do brzucha, zrób trzy pełne oddechy przeponą (napełnij brzuch powietrzem nie tylko płuca, po czym wypuść całe powietrze) i każ sobie odpuścić. Zajmij się tym, co przed twoim nosem wtedy poczujesz, że masz wpływ na swoje życie.
Ćwicz powroty do chwili obecnej, a gdy tylko znów poczujesz, że twój umysł zaczyna odpływać, zadaj sobie pytanie “czy w tej sekundzie brakuje mi czegokolwiek?” Prawdopodobnie nie, więc bądź obecny tu i teraz.


TU I TERAZ

Ten magiczny moment, gdy jesteś całym sobą w tej chwili, bawisz się z dzieckiem, spacerujesz po lesie, przytulasz się do swojej ukochanej drugiej połówki albo, gdy patrzysz na osobę, którą kochasz, ucząc się jej twarzy na pamięć. Nie skupiasz się w żaden szczególny sposób, po prostu jesteś tu I teraz. Taka głęboka świadomość obecnej chwili. Nie ważne, co robisz ważne, że skupiasz się na chwili obecnej, doceniasz momenty dnia codziennego, to w nich kryje się radość i spokój.Printfriendly