Palo Santo

http://www.monikabregula.pl/2019/11/palo-santo.html
 
Zapach, który zostaje na długo, rozluźnia, relaksuje i oczyszcza ze złej energii. Ponoć wystarczy raz zapalić Palo Santo, by zapamiętać ten zapach na zawsze. I coś w tym jest, jego zapach jest delikatny, ale bardzo charakterystyczny. To charakterystyczne drewienko, znane jest od setek lat. Nie lubię odświeżaczy powietrza, kadzidełek itp. ale palo santo zapalam codziennie choćby tylko na chwilkę.
Palo Santo - co to?

Drewienko to właściwie Bursera graveolens - samo "Palo Santo" jest określeniem hiszpańskim i oznacza "święte drzewo". Jest ono powyginane, z licznymi rozgałęzieniami i rośnie w Ameryce Środkowej oraz Południowej (szczególnie popularne jest w Meksyku, Kolumbii czy Argentynie).  Palo Santo ma oczyszczać ze złej energii, odstresowywać, relaksować i wprawiać w lepszy nastrój. Sprawdza się w aromaterapii i medytacji. Poza tym działa też antyseptycznie i antyzapalnie, a nawet odstrasza komary. Ma delikatnie cytrusowy, miękki zapach ze słodkim aromatem, który uspokaja. 

Etyczne pozyskiwanie w zgodzie z naturalnym rytmem

Aby Palo Santo uzyskało własności terapeutyczne, czy nawet magiczne, musi umrzeć naturalnie, a następnie przeleżeć w miejscu "spoczynku" kilka lat. Podczas tego czasu zachodzą w nim niezbędne zmiany nadające Świętemu Drzewu odpowiednią barwę, następuje wtedy dojrzewanie oraz wydzielanie charakterystycznych olejów eterycznych oraz soków, warunkujących jego intensywną, złożoną woń. W tym okresie Palo Santo wzmacnia również swoją mistyczną energię.

To właśnie tajemnica tej bezkompromisowej rośliny, której nie przechytrzy ani człowiek, ani żadna technologia. Tylko w takim stanie, w zgodzie z jego naturalnym cyklem życia, zezwala się na pozyskiwanie drewna – z obumarłych konarów i opadłych gałęzi. Drzewno nie może być zniszczone, gdyż nie przyniesie to pożądanego efektu.

Palo Santo - jak używać?

Smużenie Palo Santo jest bardzo proste. Wystarczy podpalić koniec drewienka i poczekać chwilę, a następnie zdmuchnąć ogień w taki sposób, żeby Palo Santo wciąż się żarzyło. Oczyszczamy nim mieszkanie i siebie, rozprowadzając dym w powietrzu, a następne odkładamy drewienko do przygotowanego naczynka (może to być talerzyk czy gliniana czarka), żeby spokojnie się tliło. Jedno drewienko Palo Santo można używać wielokrotnie, aż całkowicie się spali.