Central Park Musso Guillaume

Central Park Musso Guillaume

Tę pozycję poleciła mi moja Szefowa, która była nią zachwycona. Tak całkiem szczerze tylko dlatego po nią sięgnęłam, ponieważ nie przepadam za tym gatunkiem literacki, o czym już wcześniej wspominałam. Ale chyba zmienię zdanie i zacznę  czytać więcej kryminałów i thrillerów, bo to kolejna pozycja, od której nie potrafiłam się oderwać. Choć wyjątkowość tej książki to raczej zmiana klasyfikacji z kryminału w... tego nie zdradzę, albowiem odebrałabym wam przyjemność z czytania.

Oryginalna, przewrotna i zaskakująca - tak opisałabym w trzech słowach tę powieść. Po prostu znakomita!

Guillaume Musso jest coraz bardziej rozpoznawalnym nazwiskiem, nie tylko wśród francuskich pisarzy. Jego książki przełożono już na 36 języków, w ekranizacji pierwszej z nich wystąpił John Malkovich, w planach są kolejne. 

Alice — główna bohaterka budzi się rano na ławce w parku przykuta do nieznanego jej faceta. W kieszeni ma broń, w której brakuje pocisku, a na sobie poplamioną krwią koszulkę. Jedyne co pamięta z poprzedniego wieczoru, to jak bawiła się z koleżankami w knajpach. Jako policjantka wie, że nie może iść na policje, póki sama się nie dowie, co właściwie zaszło i czy przypadkiem kogoś nie skrzywdziła. Musi dowiedzieć się także, kim jest facet przykuty do jej ręki, który również tak jak ona nie ma pojęcia, co się dzieje, a na ciele ma wycięte nożem jakieś liczby.

W połowie książki byłam pewna, że fabuła idzie w stronę filmu „Piła” Jamesa Wana. Okazało się, że bardziej w stronę filmu „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese, który na końcu całkowicie zaskakuje zakończeniem.

Akcja zaczyna się od pierwszych stron, bohaterowie wpadają w intrygę po same uszy. Autor serwuje liczne retrospekcje, dzięki którym jeszcze bardziej wciągamy się w książkę. Fabula jest jeszcze ciekawsza, a bohaterowie stają się wyraziści i niejednoznaczni.

Pisarz zaskakuje i serwuje co chwile przewrót o 180 stopni. Końcówka to tak zaskakujący zwrot akcji, że nikt by go nie przewidział! Od razu zaczyna się analizować całą książkę, ale wszystko pozostaje w zgodzie z faktami, całość jest spójna, a wyjaśnienia logiczne i racjonale. Wszystko dopracowane w najmniejszych szczegółach.Genialna pozycja!