poniedziałek, 20 czerwca 2016

Sezon na truskawki!

Koktajl truskawkowy

Nadszedł sezon na truskawki!! Truskawki w pierwszej chwili kojarzą mi się z letnimi koktajlami, jakie moja mama przygotowywała mi w dzieciństwie. Za pomocą widelca rozgniatała truskawki, posypywała je cukrem i zalewała mlekiem. W mojej wersji koktajl jest zdecydowanie bardziej light, ale także bardzo smaczny. Koktajl z truskawek nie tylko doda energii, ale i schłodzi w upalny dzień, a co najważniejsze truskawki oprócz tego, że rewelacyjnie smakują, są również bardzo zdrowe.


Truskawki są niskokaloryczne (100 gram owoców to tylko 35 kalorii), są też bardzo wartościowe. Są źródłem żelaza, potasu, błonnika, fosforu, magnezu, witamin z grupy B, witamin E i C.

Co więcej, poleca się je w diecie osób cierpiących na anemię, nadciśnienie oraz osób żyjących w stresie. Mają niski indeks glikemiczny, więc nie powodują nagłego skoku insuliny. Zawierają enzym (bromelinę), który rozkłada białko pokarmowe oraz przyspiesza spalenie tłuszczów i węglowodanów. Wzmacniają wątrobę, dzięki zawartym solom poprawiają przemianę materii. Za pomocą pektyn oczyszczają jelita z resztek pokarmu i korzystnie wpływają na naturalną florę bakteryjną.

Ciekawostką jest, że wyciąg z truskawek poprawia wygląd skóry, odświeża i oczyszcza cerę. To często stosowany składnik kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała.

Koktajl truskawkowy

Koktajl truskawkowy:

(składniki dla 2 osób)
  • 500 ml mleka kokosowego lub wody
  • 300 g truskawek
opcjonalnie:
  • pół dojrzałego mango
  • pół bardzo dojrzałego awokado

Przygotowanie:
  • Wszystkie składniki miksujemy, najlepiej smakuje schłodzony. 

Koktajl truskawkowyPrintfriendly