Ciesz się chwilą

 Ciesz się chwilą

Z każdej strony namawiają nas, by cieszyć się chwilą obecną, słynne „carpe diem, czyli chwytaj dzień” stało się takim powszechnym banałem, że zamiast pozytywnego przesłania stało się śmiesznym hasłem, które ludzie wpisują, gdy są pytani o motto życiowe, bo innego nie znają. Nic za tym nie idzie, ot, tak zwykły frazes.

A przecież nie ma niczego ważniejszego niż to, by cieszyć się chwilą obecną, bo przyszłość to mgliste pojęcie tego, co może, ale nie musi się kiedyś wydarzyć.

Wszystko, co mamy to nieustająco zmieniająca się chwila obecna.

Jedyna szansa na spotkanie przyszłości to doczekanie chwili, kiedy będzie teraźniejszością, kiedy będzie TERAZ. A kiedy przyszłość jest teraz, nie jest już przyszłością. Dlatego kluczem do bycia szczęśliwszym jest być szczęśliwszym teraz, tu bez względu na sytuację. Nie jak spłacisz kredyt za mieszkanie czy wybudujesz dom. Nie, kiedy poznasz odpowiednią osobę albo kiedy na Bliskim Wschodzie zostanie podpisany traktat pokojowy.

Życie to ta nieustanna chwila i jeśli w tej chwili żałujesz przeszłości lub czekasz na cud w przyszłości, to twoje życie staje się nie do zniesienia. I nie chodzi mi o marzenia, bo one są czymś przyjemnym, co poprawia mam nastrój i popycha do działania, ale o bezczynne czekanie na poprawę jakości życia.
Ciesz się chwilą


Gdy uda nam się coś osiągnąć mówimy, że jesteśmy szczęśliwi. Wtedy czujemy dumę, satysfakcję, lecz niestety ten stan szybko mija. Szczęście powinno być stanem, w którym stale trwamy, a nie ulotną chwilą. Osiągamy to, doceniając, co mamy teraz. 

Są ludzie zagubieni na bezdrożu: „pewnego dnia znajdę drogę wyjścia z tego piekła i moje życie nareszcie będzie szczęśliwe”. Błędne koło z którego nie ma wyjścia, czekanie na coś, co nie nastąpi. O ile nie atakuje cię rekin albo nie masz właśnie wylewu, to twoja obecna chwila zazwyczaj jest bardzo przyjemna. Wyobrażenie przyszłości doprowadza cię do bycia nieszczęśliwym. „Co się stanie, jeśli”, „co ludzie powiedzą” „nie dam rady” itp. Kieruj swoje myśli ku teraźniejszości, mówiąc sobie:

„Dokładnie w tej chwili mam wszystko, czego mi trzeba”.
„Nie muszę na nikim robić wrażenia”.
„Jestem, kim jestem”.
„Mam wszystko, co potrzebne, żeby być szczęśliwym”.

Pamiętaj, że na pytanie, co mam zrobić ze swoją przyszłością? Odpowiedz, jest tylko jedna: ciesz się tym, co teraz i żyj teraźniejszością. 

Ciesz się chwilą