Medytacja

Medytacja

Od dość dawna szukałam sposobu na wyciszenie myśli i maksymalne odprężenie się. W końcu zdecydowałam się na medytację, którą stosuję od jakiegoś czasu. Wcześniej medytacja wydawała mi się czymś nie dla mnie, nie wyobrażałam siebie, że można po prostu o niczym nie myśleć. Okazało się, że medytacja owszem polega na ujarzmieniu myśli, ale poziom niemyślenia o niczym osiągają nieliczni po wielu, wielu latach praktyki. Jest wiele odmian technik medytacji, wystarczy wybrać odpowiednią dla siebie, dzięki której można się rozluźnić i wyciszyć. Każdy może praktykować medytację, nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań do jej stosowania.

Medytacja
Medytacja to przede wszystkim świadomy oddech, rozwój duchowy i wewnętrzna równowaga. Regularna medytacja pozwala zredukować stres na poziomie fizycznym i duchowym, a bez wątpienia to właśnie stres jest przyczyną większości dolegliwości współczesnego człowieka. Prawidłowych oddech podczas ćwiczeń pozwoli pobudzić do aktywności ciało i dostarczyć tlen do krwi, a w konsekwencji poprawić pracę mózgu i uspokoić umysł. Spokojny i głęboki wdech i wydech zapewnią Ci spokój i rozluźnienie. Z czasem ta praktyka poskutkuje również przywracaniem jasności umysłu.
 
Medytacja
 
Różne techniki medytacji poznałam dzięki książce Magdaleny Moli Medytacja łatwiejsza niż myślisz. Uwolnij się od stresu i osiągnij harmonię w medytacji. Do książki dołączona jest płyta CD z technikami medytacji z mantrą. Płyta trwa około godziny, podzielona jest na siedem części, w których krok po kroku coraz bardziej się rozluźniamy i odprężamy całe ciało i umysł. Nagranie jest spokojne, głos niesie nas przez różne techniki medytacji, a w tle leci subtelna muzyka. Po godzinie takiego seansu człowiek jest uspokojony i całkowicie zrelaksowany.
 
Medytacja

W samej książce znajdziemy opisy różnych ścieżek medytacyjnych m.in. medytacji w ciszy, medytacji w ruchu czy medytacji z mantrą. Dzięki temu możemy wybrać tę, która jest najbardziej skuteczna i najprostsza do zastosowania dla nas. Książka przedstawia korzyści, jakie niesie ze sobą medytacja - od poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego aż po głębokie zrozumienie samego siebie. Omawia proste i skuteczne techniki relaksacyjne, m.in. relaksację joga nidra, relaksację Jacobsona czy technikę milczącego świadka. Prezentuje elementy hatha-jogi, czyli podstawowe asany odprężające. Wskazuje sposoby na to, jak odmienić swój dom i otoczenie, by wzmocnić efekty medytacji. Zawiera cenne informacje dotyczące zdrowego stylu życia, pomaga dopasować odpowiednią dietę oraz opracować idealny rozkład dnia.
 
Medytacja