Moja poranna joga

http://www.monikabregula.pl/2017/07/moja-poranna-joga_19.html

Z jogą pierwszy raz do czynienia miałam wiele lat temu, gdy byłam jeszcze nastolatką. Kupiłam wtedy kasetę video ze znaną aktorką Ali Macgraw i zaczęłam poznawać jogę. Na marginesie dodam, że była to najpiękniej nagrana płyta z ćwiczeniami jaką widziałam. Niesamowite widoki i cudowna muzyka, a wierzcie mi, obejrzałam takich nagranych zestawów ćwiczeń sporo. Sama jogo jakoś wtedy średnio mnie wciągnęła, wolałam coś szybszego i bardziej wymagającego. Dziś wiem, że to po prostu nie był odpowiedni czas. Podobno z jogą jest tak, że gdy człowiek jest na nią gotowy, to nauczyciel sam się znajduje. Dla mnie chyba przyszedł odpowiedni czas i nauczyciel, a dokładniej nauczycielka.


Od jakiegoś czasu o 5 rano zaczynam dzień z jogą kundalini. Ćwiczę z płytą Agnieszki Maciąg „poranna joga” i muszę wam powiedzieć, że jestem ZACHWYCONA!! Fakt, że 5 rano, to masakryczna godzina, ale jak pisze Agnieszka w książce „Pełnia życia”, rano jest najlepsza energia i czas na te ćwiczenia. I choć wstanie o tak wczesnej porze, nie jest proste, tym bardziej z myślą, że mogłabym spać jeszcze godzinę, to absolutnie nie żałuję. Ćwiczyłam z tą płytą również po południu i wieczorem, ale rano jest najlepiej. Przyjemność z ćwiczeń jest ogromna i dużo większa niż po południu!Ale zacznijmy od początku.

Czym jest joga?

Znawcy sanskrytu nie są zgodni co do tego, czy słowo „joga” pochodzi od wyrazu „kontemplacja” czy też „połączenie” (ciało, umysł i dusza), jednak to drugie znaczenie stało się ogólnie przyjęte. Nauczyciele jogi podkreślają jednak, że to właśnie uwaga i koncentracja mają w praktyce jogi znaczenie podstawowe. Być może istotne jest połączenie obu tych elementów.
Jogę może praktykować każdy, niezależnie od wyznania, ale jest wspaniałą drogą również dla osób niewierzących. To nie ma znaczenia. Joga jest rodzajem filozofii, której możemy doświadczyć. Pod tym względem jest zupełnie unikalna. Dla każdego z nas to doświadczenie jest zupełnie inne. Joga „dzieje się” i „staje się” podczas praktyki, gdy czujemy jej wibrację wewnątrz siebie. Jej fenomen polega na harmonijnym połączeniu tego, kim i czym jesteśmy.

Jeśli myślisz, że joga to monotonne, nudne i powolne ćwiczenia, jesteś w błędzie. Chociaż w istocie joga jest jednym, całościowym systemem, istnieje wiele jej odmian, więc każdy może znaleźć technikę odpowiednią dla siebie. Niektóre polegają na powolnym wykonywaniu ruchów (jak na przykład hatha joga), inne są bardziej dynamiczne (kundalini, ashtanga). Każdy może wybrać kierunek, który najbardziej mu odpowiada.

Joga jest tylko jedna, lecz w ciągu kilku tysięcy lat praktykowało ją wielu nauczycieli, mistrzów i guru, którzy tworzyli swoje własne kierunki. Powstało mnóstwo szkół i technik jogi, jednak ich zadaniem jest osiągnięcie tego samego celu. Poprzez pozycje ciała (asany), synchronizację oddechu i koncentrację umysłu dochodzi do poszerzenia i oczyszczenia świadomości, co prowadzi do połączenia z „najwyższą świadomością”, która przejawia się w człowieku poprzez mądrość, dobro, miłość i prawdę.


Kundalini Joga
Jeden z najstarszych systemów świadomych ćwiczeń. Przez tysiące lat była praktyką ściśle strzeżoną przez specjalną linię mistrzów, którzy czynili ją dostępną jedynie dla wybranej grupy wtajemniczonych uczniów. Jest kompleksową wiedzą o człowieku i szeroko pojmuje jego ciało, umysł i energię. Praktyka Kundalini Jogi zwana jest diamentem, ponieważ zawiera w sobie wszystkie elementy jogi, to jest kilka milionów krij (wyjaśnienie poniżej). Jest wyjątkowo cenna – to najszybsza i najskuteczniejsza droga do osiągnięcia harmonii ciała, umysłu i duszy. W trakcie praktyki energia kierowana jest od podstawy do góry, wzdłuż kręgosłupa, aż do gruczołu szyszynki (środkowa części mózgu). Osiągnięcie świadomości jest więc na tym poziomie procesem chemicznym.

Wilki nauczyciel Yogi Bhajan przerwał długowieczną tradycję sekretu jogi kundalini w 1969 roku i rozpoczął trwające 36 lat nauczanie jej na terenie Kanady, USA i Europy. Jak sam twierdził, praktyka ta jest wyjątkowo potrzebna ludziom współczesnego świata i cenna dla nich, ponieważ jest odpowiedzią na problemy dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Przynosi szybkie i wymierne efekty, więc jest doskonała dla osób, które pragną łączyć praktykę z aktywnym życiem zawodowym oraz rodzinnym.

Systematyczna praktyka Kundalini Jogi przynosi szybkie i głębokie zmiany, korzystnie wpływa na kondycję fizyczną, umysłową i emocjonalną. Kształtuje charakter i osobowość. Na poziomie fizycznym następuje wyraźna poprawa zdrowia, ponieważ praktyka pobudza krążenie, uzdrawia system nerwowy i reguluje pracę gruczołów. Kundalini Joga pozytywnie wpływa na równowagę emocjonalną, podnosi odporność na stres, przynosi wewnętrzny spokój, poczucie radości i pewność siebie. Niweluje blokady emocjonalne, pomaga uwolnić się od toksycznej przeszłości i ograniczeń.
Praktyka (każda pojedyncza sesja) składa się z elementów, które tylko połączone w całość przynoszą szybkie i wymierne efekty:

krije – zestaw asan (ćwiczeń fizycznych) skomponowanych w określonej kolejności i czasie, dobrane precyzyjnie dla uzyskania określonego efektu;
pranajama – techniki oddechowe;
punkty skupienia wzroku – podczas ćwiczeń i medytacji wzrok zostaje unieruchomiony na punkcie między brwiami („trzecie oko”, co wyostrza intuicję), na czubku nosa lub na punktach w przestrzeni, co prowadzi do podniesienia poziomu koncentracji i skupienia;
mudry – pozycje dłoni, które odpowiadają za przepływ energii;
mantry i medytacje – oparte na wielowiekowej wiedzy, mądrości i tradycji
relaksacja– odpoczynek w pozycji leżącej, który powoduje wzmocnienie systemu nerwowego.

Źródło: Agnieszka Maciąg „Pełnia życia”.