Zdrowy sen

http://www.monikabregula.pl/2017/10/zdrowy-sen.html
 
Jeśli chcemy być zdrowi, musimy zadbać o odpowiedni sen. Jeśli nasz cykl zostanie zaburzony, nie będziemy wypoczęci, kreatywni, a przede wszystkim zdrowi. Średnia ilość snu u dorosłych to 8 h 15 minut (melatonina wydziela się o 21.00). Dzieci i nastolatki – 9 h 15 minut (melatonina wydziela się między 21.30/22.30).

Powinieneś chodzić spać codziennie o tej samej porze i budzić się bez budzika. W czasie snu głębokiego zwalnia metabolizm, organizm zaczyna się regenerować, znikają w większości hormony stresu: kortyzol i katecholaminy.

Poprzez zdrowy sen poziom insuliny w ciągu dnia się obniża. Jeśli zaburzysz rytm snu, hormony anaboliczne będą na wysokim poziomie, hormon stresu będzie wysoki, co sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej. Najprościej mówiąc, jeśli się nie wysypiasz zaczynasz tyć!!

Najłatwiej uczyć się rano, gdy umysł się otwarty i kreatywny. Niewyspany organizm to gorsza koncentracja i ogólne myślenie.

Jeśli cierpisz na problemy ze snem, najlepszym lekarstwem jest duża aktywność fizyczna! Jeśli odpowiednio zmęczysz organizm fizycznie, nie będziesz miał żadnych problemów ze snem.

Oczywiście, jeśli męczą cię poważne problemy, czy też jesteś narażony na długotrwały stres, mogą pojawić się poważne problemy ze snem. Wiem po sobie, że nie ma nic gorszego niż bezsenność.

Co poprawia jakość snu?

  • Sypialna służy do spania absolutnie nie do pracy. Jeśli nie masz osobnego pomieszczenia, postaraj się, choć wyraźnie oddzielić miejsce do pracy, od tego przeznaczonego do snu.
  • Staraj się kłaść do snu i wstawać o stałych porach. Organizm najlepiej regeneruje się fizycznie od 20 do 2 w nocy, a mentalnie między 2, a 6 rano – dlatego najlepiej kłaść się spać ok. godziny 22.00. Według licznych badań powinniśmy już od godziny 18-19 zwolnić z aktywnością. To czas przygotowania do snu.
  • Pamiętaj o dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia.
  • Na pół godziny przed porą snu nic nie rób, nie korzystaj z telefonu, komputera, wyłącz telewizor, najlepiej poczytaj.
  • Staraj się nie jeść nic ciężko strawnego przed snem.
 

Jeśli masz bardzo dużo stresów i problemy ze snem polecam wieczorna jogę Agnieszki Maciąg. Daj tej płycie szansę, wczuj się w nią.
 
Postaraj się w czasie ćwiczeń za dużo nie myśleć, daj myślom odpłynąć, nie skupiaj się na nich, skup się na oddechu. 
 
Po tej dawce wyciszenia będziesz spać jak dziecko całą noc.