wtorek, 18 sierpnia 2015

Jak rozpisać plan treningowy? Gotowe tabelki do pobrania.http://www.monikabregula.pl/2015/08/jak-rozpisac-plan-treningowy-gotowe.html

Ułożenie wcześniejszego tygodniowego planu treningowego ma tę zaletę, że dokładnie wiemy, co i kiedy mamy robić bez zastanowienia się czy dziś biegać, czy iść na basen. Daje to możliwość uzyskania lepszych rezultatów i szybszego osiągnięcia zamierzonego celu. Przygotowałam dla was kilka propozycji tabelek do pobrania.


Przed ułożeniem takiego planu warto najpierw zastanowić się, co się chce osiągnąć. Poprawić ogólna kondycję ciała czy zrzucić zbędne kilogramy? Jeśli zamierzamy chudnąć najlepiej przeplatać treningi aerobowe (bieganie, jazda na rowerze czy pływanie) z treningami siłowymi (siłownia czy treningi siłowe w domu). Ewa Chodakowska, Mel B wydały w sumie kilkanaście gotowych programów, warto je mieszać i ćwiczyć, co tydzień inne. Chodzi o to, żeby mięśnie nie przyzwyczaiły się do danego typu treningu, co zmniejsza jego skuteczność oraz żeby nie popaść w rutynę.
  
Mój przykładowy harmonogram wygląda tak:


Wiadomo, że czasami dochodzi do przesunięć, jak będzie padać, nie pójdę na rower, ale zastąpię to treningiem w domu. Ważne, by wybierać takie treningi, które się lubi. Jeśli ktoś lubi np. piłkę nożną czy siatkówkę można dodać taki trening do swojej listy.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest jak często ćwiczyć? Przyjmuje się, żeby osiągnąć jakiekolwiek wyniki, trzeba ćwiczyć minimum trzy razy w tygodniu. Z doświadczenia jednak wiem, że to mało. Warto zrobić sobie jeden dzień w tygodniu wolny, aby mięśnie odpoczęły, ale raczej nie polecam robić zbyt długich przerw. Lepszym rozwiązaniem jest, co drugi dzień wybierać lżejszy trening np. rower czy basen. Przy takiej częstotliwości treningów bardzo szybko uzyskujemy dobrą kondycję, a efekty pracy są szybciej widoczne.

Pamiętajcie, że trzymanie się planu daje kontrolę, a osiągnięte wyniki motywują do dalszej pracy.

Printfriendly