Rytuał hammam

Rytuał hammam


Niedawno odkryłam i zaczęłam stosować marokański rytuał hammam. Hammam jest praktykowany od kilku tysięcy lat. Tradycyjny rytuał odbywa się w marokańskich łaźniach parowych i polega na dogłębnym oczyszczeniu ciała i ukojeniu duszy. Oczywiście można go wykonać w domowym zaciszu. Wystarczy wiedzieć, na czym dokładnie polega i zaopatrzyć się w naturalne kosmetyki i odpowiednią rękawicę.

Odpowiednia atmosfera

Ukojenie duszy, wyciszenie się, odzyskanie spokoju – to poza oczyszczeniem ciała – główny cel, do którego zmierza rytuał hammam. Przede wszystkim rodzinę wyślij do kina. Zadbaj o to, aby w Twojej łazience zapanowała atmosfera sprzyjająca relaksowi i odprężeniu. Przygaś światło, zapal świece. Włączyć spokojną, kojącą muzykę. Spróbuj za drzwiami łazienki pozostawić wszystkie zmartwienia i niepokoje. Odpręż się i rozpocznij swój rytuał oczyszczania.


4 kroki do pięknej skóry i odzyskania spokoju
Rytuał hammam składa się z trzech etapów: nawilżenia, oczyszczenia i namaszczenia. Przy czym drugi etap dzieli się na dwie części.

Rytuał hammam



Etap 1. – kąpiel
Wstępem do rytualnego oczyszczania ciała w domowym zaciszu jest ciepła kąpiel. Może to być zarówno kąpiel w wannie, jak i długi prysznic. Podczas kąpieli w ciepłej wodzie pory skóry się otwierają, staje się ona miękka i bardziej podatna na zabieg oczyszczenia.
Etap 2. Oczyszczanie – savon noir + kessa
Będzie nam potrzebne:

- Czarne mydło

Savon noir, czyli czarne mydło wytwarzane jest w Maroku według tradycyjnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie metod. To naturalne mydło, składające się ze zmiażdżonych czarnych oliwek, oleju oliwnego i wody. Ma postać gęstej, ciemnej pasty. W połączeniu z wodą przyjmuje kremową, emulsyjną konsystencję. Czarne mydło ma wspaniałe właściwości pielęgnacyjne i relaksujące. Doskonale oczyszcza, odżywia i nawilża skórę. Działa jak peeling. Wnika głęboko w skórę, usuwa z niej zanieczyszczenia, złuszcza i wygładza. Jest całkowicie naturalnym kosmetykiem, przeznaczonym do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Może być stosowane do oczyszczania twarzy.

Rytuał hammam



- Rękawica Kessa

Kessa wykonana jest z mocno skręconego włókna wiskozowego o delikatnie chropowatej, ziarnistej powierzchni. Jest absolutnie niezbędna w rytuale hammam. Masaż wykonany rękawicą Kessa złuszcza martwy naskórek, otwiera pory skóry i pobudza krążenie. Ujędrnia i wygładza skórę, poprawia jej napięcie i wyrównuje koloryt.

Rytuał hammam


Drugi etap rytuału hammam to oczyszczanie ciała czarnym mydłem i masaż rękawicą Kessa. Zanim przystąpisz do masażu, rozetrzyj czarne mydło na skórze i pozostaw tak na kilka minut. Czarne mydło zmiękczy Twoją skórę, dotrze do jej najgłębszych warstw i odżywi komórki. Po upływie 5-10 minut możesz przystąpić do masażu. Załóż rękawicę Kessa na dłoń i rozpocznij masaż całego ciała. Pocieraj skórę dość mocnymi, okrężnymi ruchami. W miejscach, gdzie skóra jest bardziej delikatna (np. na piersiach), postaraj się złagodzić nacisk.
Podczas masażu złuszczasz martwy naskórek, usuwasz ze skóry toksyny, pobudzasz krążenie. Skóra staje się gładsza i delikatniejsza, poprawia się jej jędrność i napięcie.


Etap 3. Oczyszczanie – glinka ghassoul

Będzie nam potrzebna:

Rytuał hammam

- Glinka ghassoul

Marokańska glinka ghassoul (występująca też pod nazwą rhassoul) ma wyjątkowe właściwości oczyszczające. Wspaniale odświeża, matuje i absorbuje ze skóry nadmiar sebum. Nawilża, wygładza i rewitalizuje. Redukuje suchość i łuszczenie się skóry. Zawiera wiele cennych składników mineralnych, między innymi wapń, potas, żelazo, magnez, krzem, glin, miedź, lit, cynk. Jest kosmetykiem w 100% naturalnym. Może być stosowana w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym skóry problematycznej, trądzikowej, wrażliwej i skłonnej do alergii. Po zmieszaniu z wodą wygląda jak błotnista papka, a po naniesieniu na skórę zasycha, tworząc gliniastą skorupkę.

Rytuał hammam


Kolejnym etapem oczyszczania jest nałożenie na skórę glinki lub innej naturalnej maski o działaniu oczyszczającym. Po zakończonym masażu opłukaj skórę i delikatnie ją osusz. Teraz nałóż na nią okład (maskę) z glinki i pozostaw na 10-15 minut. Dla wzmocnienia efektu możesz owinąć całe ciało folią. Maskę, po upływie podanego czasu, zmyj z ciała ciepłą wodą.
Glinka marokańska absorbuje zanieczyszczenia nawet z głębokich warstw skóry, reguluje poziom sebum, odżywia, odświeża i rewitalizuje skórę. Nawilża i ujędrnia, łagodzi świąd, dostarcza skórze wiele cennych składników mineralnych.

Etap 4. Odżywianie

Będzie nam potrzebny:

- Olej arganowy

Olej arganowy to zdecydowanie najpopularniejszy olej roślinny stosowany do pielęgnacji ciała. Nazywany “zlotem Maroka” wspaniale nawilża skórę, dostarcza jej cenne składniki odżywcze i witaminy. Regeneruje, chroni przed działaniem wolnych rodników, opóźnia procesy starzenia. Łagodzi stany zapalne, wzmacnia naturalną barierę hydro-lipidową skóry, wygładza i ujędrnia. Ma wszechstronne zastosowanie w pielęgnacji ciała i włosów.

Rytuał hammam


Ostatni etap domowego rytuału hammam powinien kończyć się dokładnie tak samo, jak hammam tradycyjny – odżywianiem ciała. W poprzednich etapach skóra została przygotowana do tego, aby wchłonąć wszystkie substancje odżywcze i witaminy, które zawiera olej arganowy.

Smarując ciało olejem arganowym nawilżasz skórę, odżywiasz ją i ujędrniasz. Dostarczasz do najgłębszych warstw skóry składniki, które chronią ją przed utratą wilgoci i spowalniają proces jej starzenia.

Rytuał hammam

rytuału hammam to:

Doskonale odżywiona i nawilżona skóra.
Pomoc w odbudowie naturalnej warstwy ochronnej skóry.
Wyrównanie kolorytu skóry, poprawienie jej ukrwienie i usunięcie niedoskonałości.
Ujędrnienie i wygładzenie, działanie antycellulitowe.
Regeneracja skóry zniszczonej i podrażnionej działaniem promieni słonecznych.

Rytuał hammam jest zabiegiem, który wymaga poświęcenia czasu. Powinien odbywać się w maksymalnym skupieniu, przyjemnej atmosferze i nie może towarzyszyć mu pośpiech. Aby przynosił jak najlepsze efekty, powinien być powtarzany przynajmniej raz na dwa tygodnie. O tym, czy warto taki rytuał zastosować, każda z nas powinna przekonać się na własnej skórze bo naprawdę warto.